DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!
PONAD 1000 PRODUKTÓW
ZAMÓW DO 14:00 A PACZKĘ WYŚLEMY JESZCZE DZIŚ!
ŚWIEŻO PALONE KAWY!
DARMOWA DOSTAWA OD 200zł 200zł 200zł ZAMÓW JUŻ TERAZ!

Plusy i minusy picia kawy

Statystyczny Polak spożywa rocznie 3 kg kawy. Choć nie jest to imponująco wysoki wynik, tak bez wątpienia możemy przyznać, że dla wielu z nas ten aromatyczny napój stanowi ważny element codziennego dnia. Głównym powodem picia kawy według większości kawoszy, jest podniesienie sobie poziomu energii oraz pobudzenie do działania. Tutaj pojawia się pierwsza, a zarazem główna zaleta picia kawy, jaką jest pobudzenie układu nerwowego. Wynika to z kofeiny, bogato występującej w kawie. Ma ona także pozytywny wpływ na pamięć, koncentrację oraz wydziela dopaminę (powszechnie znaną jako hormon szczęścia) więc poprawia nastrój oraz przeciwdziała wystąpieniu depresji. To jednak nie są jedyne zalety picia kawy…

Ziarna kawy były wykorzystywane już 2200 lat temu w Etiopii. Do Europy trafiła dopiero w XVI w. Bardzo długo była tematem kontrowersji wynikających z rzeczywistych właściwości naparu. Przez pewien czas wykorzystywano ją jako produkt leczniczy wspomagający układ pokarmowy i tym sposobem trafiła na półki punktów aptecznych. Dziś doskonale wiemy, że jej spożywanie posiada pozytywny, jak i ten negatywny wpływ na nasz organizm, mimo to, naukowcy nadal mają wiele wątpliwości co do jej działania.

 

Poniżej przedstawiamy kilka zalet picia kawy:

1. Kawa może mieć pozytywny wpływ na układ krążenia, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia zawału, udaru mózgu oraz chorób serca.

2. Kofeina zawarta w kawie oprócz działania stymulującego powoduje zwiększony metabolizm i poprawia perystaltykę jelit.

3. Spożywając kawę, minimalizujemy ryzyko występowania wielu chorób m.in.: Parkinsona, cukrzycy typu I, marskości wątroby, jak i nowotworu jelit.

4. Wbrew pozorom zmniejsza również rozwijanie się próchnicy nazębnej.

Musimy jednak wiedzieć, że pozytywne aspekty picia kawy występują tylko w momencie spożywania jej w rozsądnych ilościach. Przedawkowanie tego napoju bądź nadmierne jego spożywanie, będzie powodowało całkowicie odwrotne skutki. Jednym z minusów picia kawy jest ryzyko uzależnienia. Nie jest ono co prawda porównywalne z uzależnieniem nikotynowym, jednak może być uciążliwe w swoich skutkach. Kolejnym negatywnym skutkiem wywoływanym przez kofeinę jest wzmożone wydzielanie neuroprzekaźników takich jak: dopamina, noradrenalina, adrenalina, acetylocholina i serotonina co może powodować zwiększone ryzyko ataku serca. Kawa może być również przyczyną osłabionej pamięci czy dyskomfortu psychicznego, spowodowanego zwiększeniem poczucia lęku i strachu.

Wobec tych wszystkich plusów i minusów najlepiej, gdy sami zadecydujemy czy regularne picie kawy jest dla nas dobre, czy też nie. Wydawać się może, że ilość pozytywnych aspektów przewyższa liczbę tych negatywnych, jednak pamiętajmy, że każdy z nas ma inny organizm i nie każdy powinien pić kawę. Osobami, którym nie zaleca się jej spożywane, są kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci, osoby zmagające się z refluksem żołądkowym, problemami z ciśnieniem oraz nerwicą.

KAWA to szczęście mierzone w ziarnach!

SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA:

Future Selection Sp. z o.o.

Licealna 6, 65-417 Zielona Góra

© 2023 Future Selection sp. z o.o.

© 2023 Future Selection sp. z o.o.

Mój koszyk