DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!
PONAD 1000 PRODUKTÓW
ZAMÓW DO 14:00 A PACZKĘ WYŚLEMY JESZCZE DZIŚ!
ŚWIEŻO PALONE KAWY!
DARMOWA DOSTAWA OD 200zł 200zł 200zł ZAMÓW JUŻ TERAZ!

Chemex - szklany wynalazek kawowy

chemex

Urządzenie, które dzisiaj przedstawiamy, to niesamowity wynalazek niemieckiego chemika – doktora Petera Schlumbohma, wynaleziony w 1939 roku.

Swoim wyglądem może nieco przypominać przyrządy chemiczne takie jak lejek labolatoryjny i kolbę stożkową, ponieważ właśnie te przedmioty były inspiracją dla Petera do stworzenia Chemexa. Połączenie lejka, kolby i dodanie do tego drewnianego uchwytu, stało się świetnym pomysłem, 

a jednocześnie wynalazkiem, docenianym na całym świecie po dziś dzień. Naczynie jest żaroodporne i niepochłaniające żadnych zapachów.

Po ponad 80 latach świetności, stał się najpopularniejszym ekspresem przelewowym na świecie, niejednokrotnie nagradzanym na rynku światowym za swój wygląd i niezwykle użytkowe zastosowanie.

No dobrze, ale przecież nie o wygląd i historię tutaj chodzi. Słowo „ekspres” oznacza coś ekspresowego, szybkiego, tak więc można łatwo wywnioskować że Chemex to ekspres przelewowy szybki w działaniu i łatwy w obsłudze. Dzięki swojej pojemności jednorazowo można zaparzyć w nim 6 filiżanek kawy. Kawa, którą za pomocą otrzymamy, jest klarowny i delikatny w smaku, a to za sprawą grubych filtrów zatrzymujących związki oleiste z ziaren kawy.

Tak więc do sedna – jak przygotowac kawę w Chemexie?

 

Potrzebujemy:

– zaparzacz chemex

– filtry do chemexa

– waga do kawy/ kuchenna

– młynek do kawy (chyba, że mamy już wcześniej zmieloną)

– stoper

– termometr

– kawa – 50g

– przefiltrowana woda – 700g

Przygotowanie kawy:

1. Zmielić ziarna kawy na gruboziarniste drobinki, mniej więcej wielkości soli morskiej.

2. Umieścić filtr w chemexie i przelać go gorącą wodą. W ten sposób pozbywamy się papierowego posmaku i ogrzewamy karawkę.

3. Wylewamy wodę, która dostała się do karawki.

4. Wsypać kawę do filtra i potrząsnąć, wyrównując poziom kawy.

5. Postawiamy całość na wadze aby móc kontrolować ilość wody jaką będziemy wlewać / przelewać (pamiętamy, że  ma to być 700g)

6. Zalewamy kawę gorącą wodą (ok. 90/95 stopni Celsjusza) zakrywamy kawę i czekamy 30 sekund.

Na tym etapie zachodzi proces preinfuzji, który możemy poznać po piance i bąbelkach tworzących się na powierzchni zalewanej kawy.

7. Po 30 sekundach kontynuujemy zalewanie. Cienkim strumieniem, wykonując okrężne ruchy, zalewamy kawę, pamiętając tym samym aby nie nalać jej zbyt gwałtownie co mogłoby doprowadzić do wzburzenia ziaren i w efekcie nasza kawa byłaby gorzka.

8. Gdy już cała woda zostanie przelana, a nasz chemex zapełni się po brzegi naparem możemy wyjąc filtr i cieszyć się kawową przyjemnością!

 

Szczerze mówiąc, to chyba nie ma osoby, która wypróbowała kawę przygotowaną tą metodą i nie przekonała się do jej niesamowitego smaku.  

 

 Najlepsze jest to, że każdy może sam wyszukać swojej idealnej metody wyparzenia. Wystarczy, że przeinaczy się stosunek kawy do wody, a zmieni się intensywność i smak kawy. Przy którymś razie z pewnością odnajdziecie swój wyjątkowy smak!

 Ciekawostki i ważne aspekty:

 

 1. Co do grubości mielenia kawy, jest to bardzo istotne ponieważ zbyt drobno zmielona kawa może doprowadzić do zapchania filtra, a woda którą będziemy przelewać nie będzie w stanie przenikać przez zbyt małe drobinki kawy.

Z kolei zbyt grubo zmielona kawa może spowodować zbyt wodnisty posmak i właściwie, niezaparzenie się kawy.

 

2. Ważne jest również jaką kawę wybierzemy do zaparzacza. Pamiętajcie, że najważniejsze jest aby data wypalenia była nie dłuższa niż pół roku. Jest to okres, po którym kawa będzie intensywna i bardzo smaczna. Jeśli zakupimy ziarna kawy, których data palenia jest dłuższa niż pół roku, możemy się spodziewać, ze nasza kawa będzie zwietrzała, nieintensywna i po prostu nie smaczna.

 

3. Wbrew pozorom przechowywanie ziaren kawy jest również istotne i dobrym sposobem przechowywania wcale nie jest plastikowy pojemnik czy metalowa puszka. Najlepszym opakowaniem jest ich oryginalne opakowanie. Nie powoduje wilgotnienia i utrzymuje aromat ziaren.

Jeśli słyszeliście mity odnośnie przechowywania kawy w lodówce czy zamrażalniku co pozornie miałoby skutkować dłuższą trwałością – nie róbcie tego! To spowoduje dostanie się wilgoci i zmarnowanie ziaren.

 

Zatem najlepszym sposobem na przechowywanie ziaren kawy, jest trzymanie ich w oryginalnym opakowaniu.  

Reasumując:

 

Chemex to świetne urządzenie do przyrządzania kawy w alternatywny sposób. Szkło z jakiego zostało wykonane jest żaroodporne, a drewniany kołnierz
pomomaga w użytkowaniu, gdy cała karafka jest gorąca od wrzątku. Kawa otrzymana dzięki tej metodzie zaskakuje swoim smakiem i aromatem. Zupełnie różni się od kawy z popularnego ekspresu, dlatego jeśli już raz się skosztuje, na pewno zostanie się na dłużej 🙂

 

Zostawiamy dla Was link, do Chemexu, który posiadamy również w naszym sklepie on-line.

 

Zachęcamy więc do zakupu i widzimy się w kolejnym poście!

SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA:

Future Selection Sp. z o.o.

Licealna 6, 65-417 Zielona Góra

© 2023 Future Selection sp. z o.o.

© 2023 Future Selection sp. z o.o.

Mój koszyk